Vo svete cyklistiky boli celé desaťročia medzi najlepšími jazdcami sveta cyklisti z cyklistických krajín ako Francúzsko, Španielsko, Belgicko alebo Holandsko. No v posledných rokoch môžeme badať trend, keď aj pretekári z cyklisticky neznámych krajín dokážu patriť medzi najlepších. Príkladom toho je aj náš Peter Sagan, ktorý z malého Slovenska dosiahol 3x na titul majstra sveta. No ešte väčším zázrakom ako slovenský jazdec Peter Sagan je dnes vo svete cyklistiky Slovinsko so svojimi dvoma zázračnými pretekármi. Sú nimi Tadej Pogačar a Primož Roglič. Títo dvaja jazdci sú dnes najlepšími cyklistami sveta a delia si väčšinu veľkých víťazstiev na tých najprestížnejších pretekoch v cyklistickom kalendári.

cyklista

   Tadej Pogačar je už dnes vo veku 23 rokov dvojnásobným víťazom Tour de France. Ide  preteky, ktoré sú najviac cenené medzi cyklistickými profesionálmi. Tadej Pogačar na rozdiel od predošlých víťazov na Tour de France nie je špecialista iba na vrchárske etapy ale je to všestranný cyklista, ktorý dokáže víťaziť aj na jarných klasikách alebo v časovke. O to viac jeho výkony priťahujú divákov po celom svete a samozrejme je magnetom pre sponzorov. Zaujímavosťou je, že už ako 20 ročný zvíťazil v pretekoch World Tour na Tour of California ako najmladší jazdec v histórii.

cyklisti

   Veľmi zaujímavý je aj príbeh Promoža Rogliča. Znie to neuveriteľne, ale tento cyklista sa začal cestnej cyklistike profesionálne venovať, až keď mal 23 rokov. Dovtedy bol reprezentantom Slovinska v skokoch na lyžiach. Keďže po úraze sa skokom nemohol venovať tak presedlal na cyklistiku. Nikto v tom čase asi nečakal, čo dokáže v novom športe dosiahnuť. No ak spomíname víťazstvá, nemôžeme opomenúť asi najväčšiu športovú prehru Primoža Rogliča, ktorá ho určite bude ešte veľmi dlho mrzieť. Na Tour de France v roku 2020 viedol s veľkým náskokom 57 sekúnd pred poslednou etapou, ktorou bola individuálna časovka. Ale práve Tadej Pogačar dokázal toto manko v časovke zmazať a posunul sa tak na celkovo prvé miesto. Vtedy sme v priamom prenose mohli sledovať súboj týchto dvoch cyklistických velikánov dnešnej doby.

You may also like